بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  12
بازدید امروز : 235
بازدید دیروز : 2.637
تعداد کل بازدید :  26270146
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
نقش تکنولوژی فکر در علوم ورزشی

یکی از اصول تعلیمات قرآن کریم دعوت به تفکر و تدبر و تنومند سازی و حفظ آمادگی است. انسان متفکر از راه مشخصی مجهول خود را معلوم می کند. یعنی در گام نخست ، مطلوب خود را بررسی می کند و می بیند برای او مجهول است سپس سراغ مقدماتش می رود و آنها را نظر ماده و صورت تنظیم می کند و از راه مقدمات تنظیم شده به مقصد می رسد.

پس تفکر عبارت است از سیر درونی یا حرکت از مقدمات به نتیجه و از معلوم به مجهول و اساس تفکر علم است. به همین جهت می گویند امر به چیزی امر به مقدمه آن نیز هست پس با دعوت به تفکر به سرمایه تفکر یعنی کسب معلومات صحیح نیز امر شده است.و در این راستا قدرت جسمانی و اندامی سالم و تنومند می تواند انسان را در رسیدن به این مجهولات یاری نماید همچنین. در این کتاب بزرگ و بی نقص که کلام خالق انسان و تمام هستی می باشد آیاتی وجود دارد که به گونه ای بر اهمیت ورزش و نیرومند سازی جسم در کنار تقویت روح و بعد عملی دلالت دارد. ما در این جا به برخی از این آیات در حد وسع مقاله اشاره می کنیم، باشد که راه گشای ورزش کاران، ورزش دوستان و سایر اقشار جامعه مومن و مسلمان ما باشد، ان شاء الله.

برای درک بهتر این مطالب ابتدا به بررسی تفکر و قدرت جسمانی از دیگاه قرآن و روایات و نظریات می پردازیم و سپس نقش تکنولوژی نوین فکر یا همان پدیده فکر را در رابطه با به کار گیری علوم (علوم ورزشی ) برای رسیدن به موفقیت را بررسی می کنیم.

● طالوت و نیرومندی جسمانی

از جمله مواردی که نیرومندی جسمانی به عنوان یک مزیت و امتیاز در قرآن ذکر شده، داستان طالوت و قوم بنی اسرائیل است. قوم یهود که در زیر سلطه فرعونیان، ضعیف و ناتوان شده بودند، بر اثر رهبری های خردمندانه حضرت موسی علیه السلام از آن وضع اسف انگیز نجات یافته و به قدرت وعظمت رسیدند، ولی پس از مدتی دچار غرور شده و دست به قانون شکنی زدند، و به همین جهت، سرانجام از قوم &#۰۳۹;جالوت&#۰۳۹; که در ساحل دریای روم، بین فلسطین و مصر می زیستند شکست خورده و ۴۴۰ نفر از شاه زادگانشان نیز به اسارت جالوتیان در آمدند.

این وضع، چندین سال ادامه داشت، تا آن که خداوند پیامبری به نام &#۰۳۹;اشموئیل&#۰۳۹; را برای نجات و ارشاد آن ها برانگیخت. بنی اسرائیل گرد او اجتماع نموده و از او خواستند رهبر و امیری برای آن ها انتخاب کند، تا همگی تحت فرمان و هدایت او، با دشمن نبرد کنند و عزت از دست رفته خویش را باز یابند.

اشموئیل به درگاه خداوند روی آورده و خواسته قوم خود را به پیشگاه حضرت احدیّت عرضه داشت، به او وحی شد که طالوت را به پادشاهی ایشان برگزیدم:

وَ قالَ لَهُم نَبِِِیِهُم اِنَّ اللهَ قََََد بَعَثَ لَکُم طالُوتَ مَلِکاً؛

و پیامبرشان به آن ها گفت: خداوند، طالوت را برای زمام داری شما مبعوث [و انتخاب] کرده است.

از آن جا که طالوت مردی کشاورز بوده و توانایی مالی چندانی نداشت، اشراف با انتخاب وی مخالفت نمودند:

قالُوا اَنّی یکُونُ لَهُ المُلکُ عَلُینا وَ نَحن اَحَقُّ بِِالمُلکِ مِنُه وَ لَم یُوتَ سَعَهًٔ مِنَ المالِ؛

گفتند: چگونه او برما حکومت داشته باشد، با این که ما از او شایسته تریم؟ و او ثروت زیادی ندارد.

او نه ثروت و قدرت مالی دارد و نه موقعیت اجتماعی و خانوادگی، زیرا از خاندان نبوت و پیامبری نبوده و از خاندان پادشاهی نیز نیست. اشموئیل در پاسخ گفت:

اِنَّ اللهَ اصطَفیهُ عَلیکُم وَ زادَهُ بَسطَهًٔ فِی العِلمِ وَ الجِسمِ

خداوند او را بر شما بر گزیده و علم و [قدرت] جسم او را وسعت بخشیده است.

چنان که ملاحظه می شود، اشموئیل پیامبر دو خصلت گسترش علمی و توانایی جسمی را بر دو خصوصیت دیگر، یعنی قدرت مالی و افتخارات نژادی و نسبی، فضیلت و ترجیح می دهد و دارنده این دو خصلت را برای احراز مقام رهبری شایسته تر می داند، در این جا قدرت بدنی با صراحت به عنوان یک مزیت و فضیلت مطرح شده و در کنار علم و قدرت علمی قرار گرفته و با آن مقایسه شده است. هنگامی اهمیت این مقایسه روشن می شود که با اهمیت علم و تفکراز دیدگاه اسلام آشنا شویم.

● معلومات تفکر از دیدگاه قرآن

قرآن کریم موضوعات تفکر را مبهم نگذاشته بلکه انسانها را از دو راه به تفکر و اندیشیدن فرا می خواند :

با ذکر تفکر و تعقل خداوند متعال در آیه ۱۶۴ سوره بقره فرموده است : إنّ فی خَلقِ السَّمواتِ وَ الارضِ وَ اختِلافِ اللَّیلِِ و النَّهارِ و الفُلکِ الَّتی تَجری فِی البَحرِ ... و در ادامه می فرماید : لَایاتٍ لقومٍ یَعقِلون در همه اینها آیات و نشانه هایی از حکمت وجود دارد البته برای کسانی که تعقل کنند

بدین معنا که اگر انسان اندکی در عالم طبیعت تدبر نماید خواهد فهمید که اجزای عالم مجموعا یک واحدی را بوجود آورده اند و بین اجزای هر مجموعه ای ممکن است ارتباط و وحدت و هماهنگی باشد و ممکن هم است نباشد. به عنوان مثال گله گوسفند مجموعه ای است که بین اجزایش هماهنگی وجود ندارد در حالی که ساختمان هر کدام از آنها که از میلیاردها سلول زنده تشکیل شده مجموعه ای است که روح و حیات ابدی دارد.

▪ بدون ذکر تعقل و تفکر : گاهی در یک آیه از عنوان تفکر و تعقل سخنی به میان نمی آید ولی در آن برهان عقلی و فکری مطرح می شود و خود استدلال تشویق به تفکر است. بنابراین لازم نیست از عبارت(( اِنَّ فی ذلِکَ لَایاتٍ لِقَومٍ یَتفَکَّرون)) استفاده شود.

● تفکر در روایات

روایات هم مانند قرآن از دو راه جامعه بشری را دعوت به تفکر می کنند :

▪ هم در خود روایات عنوان تفکر و تعقل مطرح می شود مانند ((تفکر ساعهٔ خیر من عبادهٔ سنهٔ))

▪ گاهی نیز معارف برهانی در روایات ارائه می شود که ادراک آن بدون تفکر و تعقل ممکن نیست.

● ضرورت تفکر از دیدگاه قرآن

قرآن انسانها را از پیروی چیزی که دانشی نسبت به آن ندارند منع نموده است (وَ لا تَقفُ ما لَیسَ لَکَ بِهِ عِلمٌ ؛ از چیزی که دانشی درباره آن نداری پیروی مکن) ((سوره اسراء ۳۶)) این آیه به تنهایی نشان می دهد که اسلام تا چه اندازه به زندگی آگاهانه اهمیت می دهد.

تاکیدی که قرآن به پرورش نیروی عقل کرده است نیز نشان می دهد که از نظر قرآن ، یک انسان رشد یافته کسی است که اهل فکر و تشخیص باشد. از نظر قرآن اگر کسی فکر و اندیشه خود را به طرز صحیحی بکار گیرد و هدف او تنها درک حقیقت باشد می تواند رستگاری را از گمراهی تشخیص دهد و لذا هیچگونه اجباری در پذیرفتن اصول دین نیست(لا اِکراهَ فی الدّینِ قَد تَبیَّنَ الرُّشدُ مِنَ الغَیِّ. در دین هیچ اجباری نیست هدایت از گمراهی مشخص شده است((سوره بقره ۲۵۶)) از این آیه بر می آید که عامل اصلی انحراف و گمراهی انسانها بکار نگرفتن فکر و اندیشه است.

● تفکر در تاریخ اسلام

در تاریخ اسلام بنا به عللی اکثر مسلمانان درست بر خلاف جهتی که قرآن کریم مشخص کرده بود عمل کردند. اگر کسی کتب متکلمین و موضوعات آنها را با موضوعاتی که قرآن مردم را به مطالعه آن تشویق کرده مقایسه نماید، خواهد دانست که آنها تا چه اندازه از تعلیمات قرآن دور شده اند. البته تعداد اندکی که با روح تعالیم قرآن آشنا بودند و در موضوعات شایسته به تفکر پرداختند همان کسانی هستند که از مفاخر مسلمین و بلکه از مفاخر بشریت بشمار می روند.

از امام صادق علیه السلام نقل شده است:

فکر و اندیشه و آئینه خوبیها و پوشاننده بدیها و روشنی بخش دلها و موجب خوشخویی وسعهٔ صدر می شود.

به وسیله تفکر و انسان به صلاح روز رستاخیز و پایان کارش آگاه می شود و بر علم و دانشش افزوده می گردد و هیچ عبادتی بالاتر از تفکر نیست.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

یک ساعت تفکر بهتر از یک سال عبادت است و تنها کسانی به این مقام می رسند که خداوند آنان را به نور معرفت و توحید ویژگی داده باشند.

همچنین از رسول الله صل الله علیه و آله وسلم نقل شده که فرمود:

شخص عاقل برای خود باید ۳ برنامه روزانه داشته باشد: وقتی که برای مناجات با خداوند عز و جل و وقتی را برای حسابرسی از خویش و وقتی را برای «تفکر و اندیشه» در آنچه خداوند عزوجل دربارهٔ او انجام داده است. علاوه بر اینها وقتی را نیز به استراحت و بهره بردن از لذات حلال اختصاص دهد.

از امام علی علیه السلام نقل شده است که:

نبه بالتفکر قلبک .

به وسیله تفکر دل خود را بیدار کن .

تفکر و اندیشه سبب پیشگیری و درمان غفلت نیز می شود هرگاه انسان به کارهای خوب و آثار مثبت آن و به کارهای بد و نتایج سوء آن بیندیشد غفلت از روح و جانش دور می شود. فکر و اندیشه در مورد مرگ و پایان زندگی جلوی سرچشمه های اصلی غفلت را که هواپرستی و خودخواهی و فزون طلبی است می گیرد .

حضرت علی علیه السلام که در یکی از وصایای خود به امام حسین علیه السلام فرمودند:

این فرزندم، تفکر نورانیت می بخشد و غفلت ظلمت و تاریکی تفکر گستره وسیعی از فعالیتهای ذهنی را دربرمی گیرد. هنگامی که تصمیم می گیریم چیزهایی را از بقالی بخریم یا برنامه ای برای تعطیلات خود تنظیم کنیم و یا درباره قهرمان شدن دلواپس شویم. در همه این موارد سرگرم تفکر هستیم و انواعی از افکاردر ذهن ما جریان دارند. در واقع افکار انسان اشاره به این توانایی انسان دارد که ما می توانیم اشیا افراد و وقایع را در غیاب آنها تجسم و بازتابی کنیم و حتی تغییراتی در آنها اعمال کنیم.

● اهمیت افکار انسان

افکار انسان اهمیت بسزایی در زندگی او خواهد داشت. در واقع همانگونه که قدرت تفکر با وجود منحصر به فرد خود در انسان ، انسان را از سایر موجودات متمایز می سازد تاثیرات عمیقی نیز روی زندگی او خواهد گذاشت. بر این اساس چگونگی افکار انسان ، چگونه درگیر شدن در افکار خود ، چگونگی سازمان دهی آنها و غلبه انواع خاصی از افکار بر ذهن فرد مورد توجه روانشناسان است.

● انوع افکار انسان

در یک طبقه بندی بسیار ساده افکار انسان در دو مقوله مثبت و منفی دسته بندی می شود. این نوع از دسته بندی بسیار مورد توجه روانشناسان مشاوره و بویژه مشاورانی است که دیدگاه شناختی دارند. این دسته بندی دو نوع افکار مثبت و منفی در انسان شناسایی می شود و اعتقاد بر این است که غلبه هر یک از آنها بر ذهن فرد شیوه زندگی او را در حدی وسیع نشان می دهد. بطوری که همین افکار ساده به راحتی ممکن است موجب تفاوت سبک زندگی فرد با سایرین ، یا با خود او در مراحل مختلف شود.

● افکار مثبت انسان

بر اساس این دسته بندی افکار مثبت آن دسته از افکاری را شامل می شود که تاثیرات مفیدی بر ذهن و رفتار فرد به جای می گذارند، هدایت کننده هستند و اغلب موجبات زندگی دلپذیرو رسیدن به خواسته ها را فراهم می سازند. افرادی که دارای چنین افکاری هستند کمتر در دام استرس و فشار روانی گرفتار می شوند و یا حداقل به راحتی خود را می توانند از چنین شرائطی رها کنند. این افراد اعتماد به نفس بالاتری دارند، دید خوبی نسبت به خود دارند و بطور کلی افکار آنها حول و حوش خوب بودن ، سالم بودن و واقع بین بودن دور می زنند.

▪ نمونه ای از افکار مثبت

ـ من در موارد مختلف پیروز بوده ام هر چند شکستهایی نیز داشته ام.

ـ من فرد کارآیی هستم.

ـ لازم نیست همه مثل هم باشند.

ـ بعضی افراد دروغ می گویند.

● افکار منفی انسان

افکار منفی تحریک کننده هیجانات منفی در انسان هستند. که اغلب در اثر وقایع بیرونی که بار منفی دارند برای افراد ناراحت کننده هستند راه اندازی می شوند. این افکار چسبندگی فوق العاده ای در ذهن انسان دارند و درگیری و مشغله شدیدی برای صاحب خود ایجاد می کنند. افتادن در چرخه این افکار و عدم تلاش برای خارج شدن از این چرخه اغلب مشکلات جدی روانی را ممکن است به بار آورد. روانشناسان شناختی معتقدند اغلب اضطرابها و افسردگیها ، اختلالات ارتباطی ، مشکلات زناشویی و انواع مسائل دیگر از زندگی فرد ناشی از غلبه افکار منفی بر ذهن فرد است. بر این اساس هدف آنها گسترش حوزه و قلمرو افکار مثبت و به عبارتی مثبت اندیشی در افراد است.

▪ نمونه ای از افکار منفی

ـ من همیشه شکست می خورم.

ـ دیگران نیز باید مثل من باشند.

ـ هیچ کس نباید دروغ بگوید.

ـ من فرد به درد بخوری نیستم.

● افکار هدفمند در مقابل افکار بی هدف

افکار انسان را از لحاظ اینکه از یک هدف یا اهداف ویژه ای پیروی می کنند یا نه نیز می توان دسته بندی کرد. افکار هدفمند آن دسته از افکاری هستند که بر اساس اهداف ویژه ای سازمان می یابند. و فرد با در نظر گرفتن آن اهداف ، افکار خود را نیز سازمان می دهد. بطوری که می تواند به صورت گام به گام به تهیه مراحلی بپردازد که موجب رسیدن او به اهدافش می شود. مثل افکار مربوط به حل یک مساله ریاضی یا افکار مربوط به برنامه ریزی درسی و ورزشی.

برعکس افکار بی هدف ، بدون برنامه و بدون هدف ویژه ای ذهن فرد را درگیر می سازند خیالبافیها از جمله این دسته افکار هستند. که برنامه و سازمان مشخصی ندارند و ممکن است با یک عامل و محرک ساده را راه اندازی شوند و به حوزه های مختلف وارد شوند و سرانجام فرد به خاطر نیاورد که از کجا به این نقطه فعلی از افکار رسیده است. از شاخه به شاخه دیگر پریدن معمولا ویژگی این دسته از افکار است. هر چند جلوگیری وضع کامل این دسته از افکار وجود ندارد. اما از آنجا که اغلب در کارهای فکری فرد موجب ایجاد مشکل می شود و غالبا تمرکز فرد (ورزشکار ) را به هم می ریزند لازم است با انواع تمرینات فکری تحت کنترل فرد قرار بگیرند.

اگر فکر می کنید که موفق می شوید یا شکست می خورید،در هر دو صورت درست فکر کرده اید .(( آنتونی رابینز))

تکنولوژی فکر یک سیستم جدید خود شکوفایی و خود مدیریتی با روشی زیبا و موثر برای برنامه ریزی ضمیر نا خداگاه انسان است تا به کمک آن باورها ی زیبا و روحیه ای عالی در انسان ساخته شود تا آدمی با خلق اندیشه های بزرگ و نگاهی مثبت در ذهن خود ضمن رسیدن به آرامش و نشاط و سلامت جسم و روان به خلق دستاوردهای موفقیت آمیز در زندگی اقدام کند (( پدیده فکر)) تنها راه ایجاد باورها در فرد انسانهاست می باشد

منبع:محمد پورپناهی کل تپه

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

 
  • منتظر بمانید
نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||