بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  4
بازدید امروز : 1.167
بازدید دیروز : 10.699
تعداد کل بازدید :  26559678
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
چرا رژیم گیرنده ها همیشه از کارخود پشیمان می شوند!

رژیم

 

وقتی که بحث لاغری یا روش های کاهش وزن به میان می آید، اولین راه حلی که به ذهن همه می رسد "رژیم گرفتن" است.یعنی اینکه ما غذاهایی را می خوریم که چربی یا قند بیشتری دارند... یا به راحتی سوخت و ساز نمی شوند. پس اگر غذاهای کم چرب و متفاوتی را مصرف کنیم دیگر چاق نمی شویم و وزنمان کم خواهد شد.

این ایده، در ظاهر بسیار منطقی و ساده به نظر می رسد. در واقع آن قدر مقبول عام شده است که امروزه ما در قفسه سوپر مارکت محصولات "رژیمی" را در کنار محصولات عادی دیگر می بینیم .

مثلاً: ماست کم چرب، شیر کم چرب، نوشابه رژیمی و ...

هزاران عنوان کتاب که هرسال درباره رژیم غذایی چاپ می شوند و هر کدام دستور العمل تغذیه ای خاصی را بیان می کنند.

اما من قول دادم که صادقانه حقایق را با شما در میان بگذارم. حقیقت این است که پس از ظهور رژیم های غذایی، دنیا چاق و چاق تر از پیش شده است!

تا حالا چند نفر را دیده اید که بوسیله رژیم گرفتن لاغر شده باشند و لاغر هم باقی بمانند؟

خوب به سئوال بالا دقت کنید: من فقط نپرسیدم که آیا لاغر شده اند یا نه... بلکه کنجکاوم که بدانم آیا لاغر باقی مانده اند یا نه ؟

یک نمونه کامل این قضیه را در دوستان نزدیکم سراغ دارم. این دوست عزیز من رژیم غذایی خاصی را اتخاذ می کند: فقط گوشت ماهی می خورد، بیشتر سالاد و سبزیجات مصرف می کند، نان فقط یکبار درهفته و شیرینی جات و شکلات مطلقاً ممنوع تا پایان دوره رژیم گرفتن و در عین حال به طور شدید نیز ورزش می کند و عرق می ریزد.

معمولاً ظرف دو ماه وزنش چند کیلویی کمتر شده است و تقریباً خود را متناسب می یابد.

از این به بعد قصه برای من جالب است:

وقتی که به وزن ایده آلش رسید، رژیم را کنار می گذارد و به غذا خوردن طبیعی خود بر می گردد. همان برنامه غذایی طبیعی که 90% مردم استفاده می کنند بدون اینکه چاق شوند.

اما اتفاقی که می افتد این است که وقتی پس از دو هفته وی را می بینم... در می یابم که همان آدم چاق قبلی است و تمام چربی اضافه با سرعت باور نکردنی بازگشته است!

در واقع حاصل تلاش و انضباط کشنده ی دو ماه او، در عرض دو هفته، به راحتی بر باد رفته است!

فکر می کنید که دوست من چه عکس العملی نشان می دهد؟

واکنش وی این است که مدتی خود را رها می کند تا آزادانه هر چه می خواهد بخورد... تا اینکه سنگین تر از قبل بشود و به جایی برسد که دوباره تصمیم به رژیم گرفتن بگیرد. اینجاست که دوباره همان رژیم قبلی را از سر می گیرد و حدس بزنید بعد از دوماه تلاش و سخت گیری به خود چه اتفاقی می افتد؟ کاملاً درست حدس زدید... دوباره چاق تر از قبل.

اما امثال این دوست من شاید در اقلیت باشند! چرا؟ چون اساساً 90% افراد قبل از لاغر شدن، رژیم غذایی خود را رها می کنند!!

در واقع به ندرت افراد می توانند رژیم غذایی را حفظ کنند و پیش از رسیدن به نتیجه (که من آن را شکست آتی می نامم) کنترل خود را از دست می دهند و از آن غذاهای ممنوعه می خورند تا دوباره از آسمان به زمین بازگردند!

و این مسئله برای من کاملاً قابل درک است. رژیم گرفتن مثل این است که بخواهید ساعت خواب خود را از هشت ساعت به چهار ساعت کم کنید و بعد انتظار داشته باشید که بتوانید همیشه این برنامه را حفظ کنید.

در حالیکه مسلماً چنین کاری ممکن نیست. شما اگر تمام نیروی خود را نیز بسیج کنید نمی توانید به جنگ طبیعت و نیازهای مسلم خود بروید.

اگر به اندازه کافی نخوابید... دچار بیماری های روانی و حتی جنون می شوید . این قضیه توسط روانکاوان بررسی و اثبات شده است.

اما هیچ کس فکر نکرده که رژیم گرفتن یا به عبارتی "گرسنگی به خود دادن" چه عوارضی می تواند داشته باشد.

در ادامه به یک تحقیق انجام شده در این مورد اشاره خواهم کرد ولی پیش از آن می خواهم بدانید که براساس یک قانون طبیعی در ذات همه انسانها، زمانی که ما عمداً بخواهیم در برابر میل خود برای هر چیزی "مقاومت" کنیم ، فشار برای محقق کردن آن میل و خواسته بیشتر و سنگین تر می شود تا آنجا که تسلیم شویم.

به عبارت ساده تر اگر به فرض شکلات را برای خود ممنوع کنید، بیشتر از همیشه به شکلات فکر خواهید کرد و میلتان به خوردن شکلات کل زنجیره ی افکار دیگرتان را مختل خواهد کرد، تا اینکه مجبور به خوردنش شوید!

این مسئله کاملاً طبیعی است و همه انسانها چنین تجربه ای دارند.

اما وقتی که این اتفاق بیفتد، شما خود را متهم خواهید کرد. این چیزی است که برای تمام شکست خورده های رژیم غذایی پیش می آید. آنها خود را شکست خورده و خارج از کنترل می بینند و بیش از پیش احساس ضعف می کنند.

به عبارت ساده تر، شکست در رژیم گرفتن را به کل وجودشان تعمیم می دهند و فکر می کنند که اساساً انسانی ضعیف و شکست خورده اند و پس از چند بار تکرار این باعث ناامیدی کامل آنها می شود.

آیا تا به حال این احساس ناامیدی را داشته اید؟ طوری که فکر کنید دیگر هیچ راه گریزی نیست و برای همیشه چاق خواهید ماند.

و البته اضافه وزن و نداشتن اندام زیبا مشکلات و نگرانی های شخصیتی و اجتماعی بزرگتری را خلق می کند... ما فکرمی کنیم که اگر خوش اندام نباشیم دیگران کمتر به ما توجه می کنند و جذابیت کمتری خواهیم داشت.

و باید بپذیریم که اینگونه است... تا حد زیادی لااقل اینگونه است.

اما نباید بپذیریم که شکست در رژیم گرفتن، شکست شماست... نه!... شاید خود رژیم غذایی مشکل اصلی باشد!

در واقع، یک مطالعه ی مهم درباره رژیم های لاغری نشان داد که 10% افراد با آن لاغر می شوند و البته مدتی بعد دوباره به وزن قبلی و چاق تر از پیش بر می گردند.

تا آنجایی که هر وقت کسی به من می گوید که در حال امتحان کردن فلان رژیم سوپر مقوی و سوپر موثر است، فقط به وی می گویم که دوست دارم 6 ماه بعد دوباره او را ببینم و بعد قضاوت کنم!

و بعد از 6 ماه، همیشه نتایج یکسانی قابل مشاهده است: بد و بدتر!

بعد از جنگ جهانی دوم مطالعه ی جالبی درباره "گرسنگی کشیدن و کم غذایی" توسط "آنجل کیز" محقق بیولوژیست انجام شد.

در طی این تحقیق علمی انجام شده بر روی افرادی که تا حدی گرسنگی کشیده و یا کمتر غذا مصرف کرده بودند، ثابت کرد که همزمان با این رژیم خاص، علائم زود رنجی، بدخلقی، میل وسواس گونه به غذا و حتی رفتارهای نامناسب مثل دروغ گویی، دزدی و چیزهایی بدتر از آن در افراد دیده شد.

قسمت جالبتر این است که پس از پایان دوره ی گرسنگی و کم غذایی، دقیقاً 3 ماه بعد از پایان این ماجرا، زمانیکه افراد قادر بودند هر آنچه دلشان می خواهد بخورند، وسواس آنها نسبت به غذا همچنان ادامه یافت. مثلاً بعضی از افراد تا هشت برابر بیش از حد معمول خود غذا می خوردند.

هشت برابر! این واقعاً برای من جالب است و از طرف دیگر برای شما جالبتر خواهد بود اگر بدانید میزان کالری مصرفی این افراد در دوره ی کم غذایی حدود 1500 کالری در روز بوده که خود این، بیش از مقدار توصیه شده در اکثر سیستم های چاپ شده ی رژیم لاغری می باشد!

با توجه به این آمار و تحقیقات، من محاسبات بعدی را به عهده ی خود شما می گذارم!

همه ی اینها در مجموع ثابت می کند که رژیم غذایی، آموزشگاه "چاق شدن و تمرین برای شکست خوردن از خود" است . و باید به دنبال راهی بهتر باشید.

اما چرا رژیم های غذایی بر خلاف منطق ساده خود، نتیجه عکس دارند؟

این سئوال بسیار خوبی است.

در اصل دانستن دلیل شکست "رژیم گرفتن" به ما کمک خواهد کرد تا راه حل مناسبتری را اتوماتیک پیدا کنیم.

نویسنده : مهدی خردمند

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||