بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  4
بازدید امروز : 260
بازدید دیروز : 2.007
تعداد کل بازدید :  24615022
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
کنترل اثر بخش پرخوری در افطاری و سحر

کنترل اثر بخش پرخوری در افطاری و سحر

بعنوان یک انسان مسلمان که باید تابع فرامین الهی،واولیای او باشیم، چقدر عمل پرخوری مزموم و مضر دانسته شده والبته همینطور هم هست.

از سوی دیگر و در نگاه عقل سلیم نیز پرخوری، با اصل دین و مسلمانی در تضاد است:

بگذارید ذهن شما را روشن کنم که چطوری پرخوری کردن در هنگام افطار یا سحر به اندازه نماز نخواندن و روزه نگرفتن، گناه بزرگی محسوب می شود وخشم الهی را بدنبال می آورد:

خدایی که روزه گرفتن را در صورت احتمال ضرر و آسیب به بدن ممنوع کرده است، یقیناً هر عمل یا فعل دیگری را که باعث آسیب و صدمه به بدن و سلامتی بشود را نیز عقلاً ممنوع کرده است. حتی نماز های یومیه واجبی که هر مسلمانی باید بعمل آورد، چنانچه باعث صدمه به بدن او بشود،یا بیماری و مرض او را تشدید نماید، میتواند انجام ندهد، یا بعداً قضایش را بعمل آورد و یا درحد تکرار لفظی، انجام وظیفه و تکلیف بنماید.

همه اینهایک پیام مهم وساده دارد که: درنظرخداوند متعال، «سلامتی انسان» مهمتر از هرکار دیگرحتی واجبات شرعی است.

با این توصیف، ما چطوری میتوانیم حداقل بعنوان یک مسلمان، با اعمال و کارهای معمولی که خیلی از آنها هیچگونه ارزش واقعی و حقیقی ندارند، به بدن مان صدمه و آسیب بزنیم و سلامتی خود را بخطربیاندازیم؟

خدایی که نمازه و روزه واجب را بخاطر حفظ سلامتی انسان منع و نهی میکند، حتماً و یقیناً ازسایر اعمال ما که انجام میدهیم(حتی کارهایی که در راستای سلامتی باید انجام بدهیم و انجام نمیدهیم) و به سلامتی مان صدمه می زنیم، راضی و خشنود نیست!

یکی از رفتارها و اعمالی که روزه داران، متاسفانه در وعده های غذایی افطار و سحر انجام میدهند، پرخوری کردن است. فعلی که به سلامتی شخص روزه دار آسیب وارد میکند: بیشتر ناراحتی های گوارشی، قلبی، فشار خون، رفلکس معده، بوی مشمئز کننده و آزار دهنده دهان که بعلت پرخوری در وعده افطار و سحراز دهان شخص ساطع می شود..... اینها عوارض پرخوری کردن است.

 

پرخوری کردن  یک رفتار واکنشی و ناهوشیارانه درمقابل غریزه گرسنگی آتشین می باشد.

 

پرخوری رفتاریست که ما در طول سال هر روز آن را تمرین و تکرار میکنیم.وقتی بدون هیچ علت روشنی،یا براساس دستورات رژیمی، یاطبق فرهنگ و تربیت خانوادگی و اجتماعی نادرست، به خودمان دائماً گرسنگی میدهیم، یعنی در واقع برای پرخوری کردن و شکمچرانی خود را تربیت میکنیم.

کاملاً طبیعی است که وقتی بیشتراز 6 ساعت فاصله بین وعده های غذایی شما بشود، آتش گرسنگی شما شعله ور میگرددو از شدت درد و ضعف و فشار عصبی ناشی از گرسنگی، وقتی به غذا خوردن مشغول می شوید، نتوانید جلوی خودتان را بگیرید و غریزه سرکش را مهار بزنید.

به هرعلتی وقتی به خودتان گرسنگی را تحمیل میکنید، یعنی زمینه پرخوری کردن را فراهم می سازید. کاملاً روشن است که وقتی گرسنگی طولانی را تجربه کرده باشید، نتوانید زمام امور را بدست بگیرید. پس در جریان خوردن هیچ گونه کنترلی روی خودمان نخواهیم داشت. حتی اگر بخواهیم هم نمیتوانیم کاری از پیش ببریم. انسان عاقل قبل از اینکه داخل امواج خروشان رودخانه بیفتد، باید شنا کردن را تمرین کند و مهارت کسب نماید!

پس وقتی به خودتان گرسنگی میدهید، در هنگام خوردن دچار یک اختلال تغذیه ای روانشناسی بنام «بینج»خواهید شد. بطور خیلی مختصر یعنی عجولانه و تند تند غذا خواهید خورد، بسیار بیشتر از نیاز بدن مان برای چند ساعت آینده غذا خواهید خورد، و البته توان کنترل خودتانرا هم نخواهید داشت.

و این یعنی آسیب به بدن  و به خطر انداختن سلامتی جسمی و روحی، که گناه محض و آشکاری است! چون طی یک ماه هر روز با گرسنگی کشیدن طولانی مدت به بدن مان شوکهای شدید وارد می سازیم و سیستم دفاعی بدن را برای ذخیره کردن چربی فعالتر میکنیم.

اولین شوک، همان گرسنگی های طولانی مدت درهنگام روزه داری است! یقیناً با تحمل گرسنگی طولانی سیستم مودبقاء در بدن شما فعال می شود، بدنبال آن سیستم ذخیره سازی چربی در بدن مهیا می شود تا با دست یابی به کالری آنرا ذخیره کند. چون بدن شما با گرسنگی کشیدن دچار احساس قحطی شده است. احساس قحطی برای هر موجود هوشمندی مثل بدن یعنی اینکه باید برای روز مبادا کالری یا انرژی ذخیره کن!پس وقتی افطار میکنید، بدن شما کاملاً مهیاست تا کالری مواد غذایی(هرغذایی باشد برای بدن فرقی نمیکند در چنین شرایطب بدن از آب هم کره میگیرد!) را بجای سوخت و ساز نیازاندام های بدن، اکثر کالری را ذخیره کند!

به همین دلیل مغز، قلب، سیستم گوارش و سایر اندامها با کمترین کالری، ناچارند فعالیت کنند. پس دچار سستی و بیحالی می شویم و متابولیسم بدن کند می شود.

در راستای شوک اولی که از طریق گرسنگی به بدن وارد می کنیم و آنرا مستعد و آماده ذخیره سازی چربی می سازیم، شوک وحشتناک و بسیار بدتروخطرناکتر دومی را از طریق پرخوری به بدن تحمیل میکنیم؛ خوردن حجیم و سنگین در دقایق اولیه افطار و سحری که درمدت زمان کوتاهی، مقداربسیار زیادی مواد غذایی درون معده انبار می سازیم، برای سیستم گوارشی یک شوک وحشتناک محسوب می شود. معده ای که حداقل 8 ساعت خالی مانده و در وضعیت خاموشی و خواب بسر می برد، ناگهان در وعده افطار با سیلاب سنگین غذا روبرو میشود!

 

همه اینها جنگ با بدن و طبیعت انسان است و باعث آسیب و صدمه به بدن میشود!

آیا ما روزه میگیریم و ساعت های متوالی خود را گرسنگی میدهیم تا به سلامتی مان صدمه بزنیم؟ یعنی این خواسته خداست؟ هدف روزه داری همین است؟

یقیناً خیر!

 هدف غایی و متعالی پروردگار عالم از دادن تکلیف برای انسان، رشد و تعالی معنوی انسان است. بالاترین تمرین معنوی، صبر و شکیبایی است.

احسن برشما! اجرکم عندالله! شما کسی هستی که برای اطاعت از فرمان الهی  18 ساعت گرسنگی را تحمل کردی، در مقابل احساس درد وضعف و سستی بدن، بخاطر فرمان الهی تا رسیدن به لحظه افطار صبرپیشه کردی، ولی آیا میدانی که کار را کی کرد؟

آنکه تمام کرد

هنوز کار و تکلیف شما تمام نشده است، اطاعت از امر پروردگار تعطیلی و وقت فراغت ندارد! هر لحظه ما در معرض فرمان او هستیم و تکلیف ما نیز جز تسلیم و اطاعت چیزی نیست!

18 ساعت تسلیم بودی، بقیه اش باید تسلیم باشی!

روزه داری تمرین شکیبایی و صبرورزیدن در برابر کشش ها و دفعه هاست!

در مقابل دافعه درد گرسنگی، صبر کردی و تسلیم بودی، تبارک الله!

اکنون در منزلگاه دیگری از مقام تسلیم و صبر هستی!

در مقابل کشش نیرومند نفس و غریزه، باید تسلیم و صبر پیشه کنی!

کار مومن صبر در برابر جاذبه ها و دافعه های دنیاست. روزه برای خودسازی است، نه خودسوزی!

اگر 18 ساعت دافعه درد و ناراحتی گرسنگی را با صبر و تسلیم با موفقیت به سر رسانده ای، اکنون که وقت خوردن و لذت بردن رسیده، باید و باید و باید همچنان ازمقام ربوبی صبر و شکیبایی عمل کنیم! اگر بجز این باشد، بازنده ایم و کار را تمام نکرده ایم!

عجولانه بعلیدن لقمه ها و پرخوری کردن، در تضاد کامل با فلسفه روزه داریست! خارج از شان و منزلت انسان روزه دار است!

من نمیخواهم شعار بدهم که شما باید موقع افطارجلوی شکم تان را بگیرید وکمتربخورید... قطعاًویقیناً برای کسی که ساعتهای متوالی گرسنگی کشیده و به حدضعف وغش رسیده است،صبروشکیبایی در مقابل جاذبه غذاهای رنگارنگ، بسیار سخت و دشوار است. اینجا هم مثل هر جای دیگری، باید توسل و تمسک مان به آستان خود اوباشد. اگرخود خدا به فریادانسان نرسد! اگر خدا دست مان را نگیرد، سیلاب کوبنده غرایز ما را با خودشان می برند! ما فقط و فقط با قدرت و نیروی لایزال الهی است که میتوانیم قدرت اراده خود را در مقابل  آتش سوزان نفس، سفت و سخت بسازیم و با سپر صبر و تسلیم او،میتوانیم ازمیان آتش شعله ور نفس عبور کنیم!

گفتیم نیروی لایزال الهی باید دست مان را بگیرد، ولی آن کجاست؟ همراه شما و با شماست!من و شما و همه هستی استوار و برقرار به نیروی الهی یا هوشیاری الهی است. عجولانه بلعیدن لقمه ها مثل هر عمل و رفتار عجولانه دیگری، پرده ای بر روی این نیروی هوشیاری الهی است.

بنابراین اگر شما کسی هستید که بقدرکافی قبلاً  تکنیک های چهار کلید طلایی را تمرین نکرده اید، این فرایند را حتماً اجرا کنید:

وقتی بسم الله را گفتید،

سه نفس عمیق بکشید در حالیکه در دلتان مشغول سپاس و شکر الهی هستید،

در حالیکه هوشیاری شما کاملاً زنده و بیدار و ناظر بر تک تک رفتارهای شماست

شروع کنید به برداشتن لقمه ها و جویدن آرام و آرام آن!

در حالیکه لقمه داخل دهانتان هست، نیروی هوشیاری را ببرید به سراغ طعم و مزه غذا!

بگذارید هوشیاری شما یک لذت بی نهایت ژرف و وصف ناپذیر را از این لقمه ببرد، این لذت مباح است، شریف و حق الهی است برگردن انسان!

هر چند تعداد لقمه را که میتوانید، اینگونه نوش جان کنید!

اینطوری شما روزه خود را به زیباترین صورت به پایان خواهید رساند،

از مواد غذایی بعنوان نعمت های الهی بیشترین لذت و بهره را خواهید برد،

وقتی که با این کیفیت به خوردن و آشامیدن ادامه میدهید، لحظاتی خواهد رسید که احساس خواهید کرد، خوردن این لقمه دیگر لذت همیشگی را ندارد

اگر اندکی جلوتر بروید، خواهید دید که این یکی لقمه نه فقط لذت قبلی را ندارد، بلکه باعث اندکی درد شده است

اینجاست که شما با داشتن هوشیاری حضور، به احتمال زیاد احساس سیری را تجربه خواهید کرد.

احساس سیری ملایم، لطیف  و زیبا!

و با این کیفیت از تغذیه یقیناً بیشتر از هر زمان دیگری کالری وارد سیستم بدن تان خواهید کرد. شاید دو برابر بیشتر از هنگامی که عجولانه موادغذایی را می بلعید!

شوک ناگهانی به سیستم گوارش تان وارد نمی سازید!

ناراحتی های گوارشی مثل رفلکس معده، درد معده، سنگینی و رخوت و سستی بعد از غذا نیز کمتر دچار خواهید شد

و البته بیشتر از 50% آثار و تبعات گرسنگی را کنترل و مهار خواهید زد!

 

لطفا برای اطلاع کامل از تکنیک های تغذیه هوشمند یا چهار کلید طلایی، حتماً مطالب بنده در این خصوص را بخوانید و گوش بدهید و با جدیت و قاطعیت آنرا اجرا کنید.

نکته مهم دیگر اینکه هرگز از خودتان توقع غیر واقعی وکمالگرایانه نداشته باشید. واقع بین باشید، شما یک عمر عادت اشتباهی را درذهن و رفتارهایتان داشته اید و دارید و آنها برشما مسلط هستند، توقع معجزه یک شبه را دور بریزید، سی روز ماه مبارک را فرصت ذیقیمت بدانید برای کسب عادت های سالم تغذیه و ترک عادت های ناسالم.

التماس دعا

منابع:

چهار کلید طلایی لاغری دائمی بدون رژیم و گرسنگی

مجله پزشکی

پرخوری در آیات و روایات

روزه داری میتواند موجب اضافه وزن بشود، مگر اینکه...!

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||