بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  8
بازدید امروز : 893
بازدید دیروز : 3.212
تعداد کل بازدید :  26465529
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
معرفی مدلهای علمی دوره افسردگی

افسردگی شایع ترین بیماری عصبی و روحی قرن تکنولوژی و زندگی مدرن می باشد که اکثریت افراد درطول زندگی شان کم و بیش به آن مبتلامی شوند، اما تعداد اندکی بدون آنکه حتی متوجه باشند دائماً از افسردگی رنج می برند،وهیچ وقت درجستجوی معالجه و درمان آن بر نمی آیند. ازجمله علل اصلی این مسئله نیز گریز از مراجعه به روانشناس بخاطر ترس از برچسب اطرافیان می باشد. من سعی کرده ام در سایت سامانه تغذیه هوشمند این فرصت را فراهم سازم که افراد بتوانند بدون نگرانی از برچسب خاص،  آموزش ها و مشاوره های علمی روانشناختی راجع به افسردگی را دریافت کرده و سپس با اجرای تمرینات عملی وارائه گزارش آن به کارشناس، تمامی فرایند معالجه را تماماً از طریق اینترنت دنبال کنند. در این شیوه حتی نزدیک ترین اشخاص به شما نیز درجریان آموزش ها و معالجات شما قرار نخواهد گرفت.

بدین منظور درپکیجهای معالجه افسردگی، از 9 مدل علمی کاملاً منسجم استفاده کرده ایم  که دراین مبحث به معرفی مختصر این مدلها  می پردازم تا شما عزیزان بتوانید درجریان کلی نوع آموزش ها و معالجات خویش قرار بگیرید و به سهولت تصمیم گیری نمائید.

 

مدل اول: مروری بر افسردگی
بیشتر کسانی که از افسردگی رنج می برند درمواجه با مشکلات زندگی دچار شوک و حیرت عجیبی می شوند. یک نوع ترس کلی ازاحتمال جنون وجود دارد. متاسفانه، واکنش ها، توصیه ها ونصایح دیگران که در اشکال مختلفی ازجمله، " ای بابا، اینقدر غصه نخور، درست میشه اینشاا.. .به فکر خودت باش، دنیا دو روزه،..... "، تاثیر مفید وموثری ندارد.
ممکن است درمسیرمبارزه با افسردگی خودتانرا تنها احساس کنید، اما واقعیت این است که بیشترافراد چنین احساسی را گاه گاهی یا حتی بطور منظم تجربه میکنند.درواقع تخمین زده می شود که ازهر 4نفر یک نفر ، درزندگی خود بطور قابل ملاحظه ای دچار افسردگی اساسی می شوند.
ابتلا به افسردگی را میتوان به سرماخوردگی تشبیه کرد که همه افراد ممکن است به آنها گاه گاهی مبتلا شوند. درهرسن وسالی ودر هرمرحله از زندگی تان باشید، انسان برون گرا یا درون گرا، اجتماعی وفعال یا گوشه گیر و خجالتی، جوان یا مسن، زن یا مرد، ثروتمند یا فقیر باشید، هیچ کدام تفاوتی نمیکند. هرنوع وجه تمایزیا امتیازی که داشته باشید، در گرفتار شدن به افسردگی، تفاوتی ایجاد نمیکند. بنابراین اگر احساس افسردگی میکنید، فراموش نکنید که تنها انسان گرفتار این مشکل نیستید.

 

مدل دوم : راهبردهای رفتاری برای مدیریت افسردگی
علائم مرضی افسردگی میتواند به برخی تغییرات جدی در زندگی فرد افسرده، وضعیت روتین یا معمول زندگی روزمره، و یا رفتاراین افراد منتهی شود. اغلب اینها تغییراتی هستند که افسردگی را بدتر می سازند ومانع ازبهتر شدن وضعیت شخص افسرده می شوند. برای مثال، فقدان انگیزه یا فقدان انرژی سبب میشود تا شخص افسرده بر فعالیت هایش پشت کند، وظایف ومسئولیت های روزمره اش مورد غفلت و فراموش قرار دهد، وتصمیم گیری را به دیگران محول کند.
آیا شما نیز هنگامی که دچار افسردگی هستید، چنین تغییراتی را درخود مشاهده میکنید؟

 

مدل سوم: رابطه بین تفکر و احساس
مردم اغلب باور دارند احساسات و عواطف که تجربه میکنند، بوسیله عوامل خارجی، شرایط، و رفتار دیگران تعیین می شود. برای مثال، ممکن است ازخودمان بشنویم که میگوید، " این رئیس( کارفرما، مدیر، ...) خیلی رو اعصاب من راه میره، همسرم دائماً کارش شدن ، گیر دادن به من، در این سفربه شمال خیلی برام خوش گذشت، حالم گرفته و افسرده ام چون کاری را که دلم میخواست بدست نیاوردم،و..." کدام فرض مبنای اینگونه اظهارنظرهاست؟ واقعیت این است که هیچ شخص یا چیزی جزخودمان مستقیماً درتعیین احساساتی که تجربه میکنیم دخالت ندارند.


مدل چهارم: تحلیل الفبایی
ما راجع به تاثیر تفکرات خود برنحوه احساس مان صحبت کردیم. اگر احساس خوشحالی و خوشبختی میکنیم، به احتمال زیاد مشغول فکر کردن به چیزهای مثبت هستیم. بعبارت دیگر، اگر احساس اضطراب، افسردگی، و ناراحتی داریم، احتمال دارد که مشغول اندیشیدن به افکار منفی باشیم. همه این افکار منفی را بی فایده و بی ثمر میدانیم چونکه به احساسات ناخوشایند یا اعمال بی فایده منجر می شوند! همه ما گاهی اوقات دچار احساس ناراحتی و اضطراب می شویم، ولذا میتوانیم برای بهبود نحوه احساس مان، تفکر خویش را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مدل پنجم: سبک های تفکر بی فایده
هنگامی که شخصی دچاراحساس یا عاطفه ای بی ثمر (مثل افسردگی یا اضطراب) میشود، غالباً مقدمه یا پیشقراول این احساس، برخی تفکرات و خودگفتگوهای بی ثمر میباشد. معمولاً چنین تفکراتی ازیک نوع الگو پیروی میکنند که آنها را "سبک های تفکر بی ثمریا بی فایده" می نامیم. یکی ازچیزهایی که دانشمندان متوجه شده اند این است که مردم بشکل خودکار یا اتوماتیک از طرزتفکر بی ثمر استفاده میکنند. اتفاقی که خارج از چارچوب هوشیاری ما واقع می شود.هنگامی که شخصی بشکل متناقض و بطور دائم به استفاده از نمونه های این سبک های تفکر مشغول می شود، اغلب خود این افکار سبب پریشانی و آشفتگی عاطفی عمیق درفرد می شوند.

 

مدل ششم: جستجوی اکتشافی و مجادله ای
قبلاً مطرح ساختیم که تفکرات ما تعیین کننده احساسات، عواطف، و رفتارهای ماهستند. تفکرات و احساسات پیوند نزدیک باهمدیگردارند. همچنین برخی سبک ها و الگوهای تفکر بی فایده را شناسایی و بحث کردیم که بطور مکرر مورد استفاده ما واقع می شوند.
اغلب اوقات یک شخص افسرده افکار منفی به ذهنش خطور میکند که بااین الگوهای تفکربی ثمرمشخص میشوند، و این افراد را به احساس افسردگی، نومیدی و یاس و عجز ودرماندگی هدایت میکنند. وبنوبه خود چنین روحیه ای افسردگی را حفظ کرده و دائمی می سازد. گام مهم واساسی در معالجه افسردگی وارد شدن در فرایند اکتشاف وشناسایی این سبک های فکری و بدنبال آن اجرای برنامه های مجادله ای برای به چالش کشیدن آنها میباشد.

 

مدل هفتم: نتیجه نهایی
درمباحث گذشته پیوند یا رابطه بین اندیشیدن و احساسات را مورد بررسی قرار داریم ، و درخصوص شناسایی تفکرات وسبک های تفکر بی فایده مباحثی را مطرح ساختیم. درمدل های پیشین، راجع به جستجوویافتن شاهد ومدرک موافق یا مخالف با باورهای بی فایده ، وهمینطور شیوه های جایگزین دیگر برای مشاهده موقعیت را، گفتگو نمودیم. اکنون میخواهیم بحث کنیم چگونه میتوانیم با تغییر دادن طرزتفکر شما، میتوانیم نحوه احساس شما را دگرگون سازیم.

 

مدل هشتم: باورهای بنیادین
احتمالاً تاکنون برفرایند به چالش کشیدن تفکر خویش عادت کرده اید و میدانید چطوری تفکراتی را شناسایی کنید که موجب آشفتگی و پریشانی شما شده و چگونه آنها را به چالش بکشید و با افکار متعادلتر جایگزین سازید. درعینحال حتماً به این نکته پی برده اید که گاهی باورکردن تفکر متعادل برایتان خیلی سخت می شود و درمقابل تفکرات بی فایده، خیلی قدرتمند بنظر می رسند. یک توضیح احتمالی راجع به این "مشکل رها ساختن" تفکر بی فایده، به باور بنیادین نیرومندی مربوط می شود که در تفکر بی فایده ریشه دوانیده است. باورهای بنیادین سرمنشاء مشاهده خودمان، دیگران، جهان و آینده میباشند. البته آنها همیشه فعال نیستند، بلکه درموقعیت های خاص وبراثر محرک هایی، "فعال" می شوند.


مدل نهم: حفظ دستاوردها و سالم زیستن
به شما تبریک میگویم بخاطر تلاش تان که تاکنون تا انتهای این پکیج ازخود نشان دادید. اگر همه مدلها را مطالعه نکرده اید، اکنون فرصت مناسبی است که به عقب برگردید و مدلهای مطالعه نشده را، بخوانید. هرچند مهمترین کار برای شما هم اکنون، انجام تمرینات برخی راهبردهای آموخته شده در کتاب میباشد. این بدان معناست که با تداوم بکار گرفتن همه مهارت های مفید آموخته شده، درمورد خودتان به شناخت دست یافته اید. اگرهمچنان به تمرین پنداشت ها و مهارت آموخته شده ادامه دهید، آنها را به عادت های ثانوی تبدیل خواهیدکرد و در سبک و الگوی زندگی تان ترکیب و تلفیق خواهید نمود.

بهمن ابراهیمی

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||