بستن
نام کاربری:
رمز عبور:
فراموشی رمز عبور؟ عضویت
به ما بپیوندید
صفحه اصلی عضویت راهنمای عضویت سوالات متداول درباره ما تماس با ما
امروز شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
انتخاب رنگ زمینه:
افراد آنلاین :  6
بازدید امروز : 1.852
بازدید دیروز : 996
تعداد کل بازدید :  25973710
بهترین حالت نمایش سایت
در مرورگر Firefox
لذت عجولانه بعلیدن لقمه ها! معالجه بوسیله تغذیه هوشیارانه

لذت عجولانه بعلیدن لقمه ها!

معالجه بوسیله تغذیه هوشیارانه
 

خوب، مختصری راجع به ثمره ونتیجه تغذیه عجولانه و ناهوشیارانه بحث کردیم، اکنون وقتش رسیده اندکی هم راجع به تغذیه هوشیارانه یا خوردن توام با آرامش و لذت بپردازیم:
اگرچاق های عزیز تصمیم بگیریند غذای خود را به آرامی و با هوشیارای کامل بخورند، یقیناً ازلذت وصف ناپذیری در چشیدن طعم و مزه مواد غذایی برخوردار خواهند شد که هرگز در عجولانه خوردن لقمه هاتجربه نمی کنند. در تغذیه آگاهانه شمن اینکه شما از ترشح طبیعی و متوازن سروتونین در مغزتان به میزان وصف ناپذیری بهره می برید، ولی به هیچ وجه دچار تبعات تلخ و دردناک ناشی از ناهوشیارانه وعجولانه خوردن لقمه ها نمی شوید. یعنی با متمرکز ساختن ذهن روی طعم ومزه مواد غذایی وخوردن آرام آن، هرگز چاق نخواهید شد و دچار دیابت و سایر بیماریهای مهلک دیگر نمی شوید.
هوشیارانه خوردن غذا به واسطه کاهش وزن و بهبود مکانیسم گوارش نه فقط به سلامتی جسمی انسان یاری می رساند، بلکه ذهن و اندیشه فرد را نیز کاملاً بهبود می بخشد. چرا؟ به دلیل اینکه ، خوردن هوشیارانه لقمه ها توام با توجه ورزیدن و مواظبت نمودن، شکلی ازمعالجه فعالانه است. درحقیقت فرایند هوشیارانه جویدن لقمه ها بازی کردن با غذا وتطویل یا طولانی ساختن نیست، بلکه دستورالعمل درمان به وسیله تغذیه است!

تغذیه هوشیارانه اصلاً چی هست؟
بطور معمول در زندگی روزمره برای انجام هرکاری، وقت خاصی را اختصاص می دهیم. وسعی میکنیم در زمان مورد نظر به همان کار از پیش تعیین شده بپردازیم، والبته باید همینگونه هم باشد، چرا که درغیر اینصورت، یعنی به دلیل عدم دقت و توجه، کارموردنظر بطور صحیح انجام نخواهدشد و نتیجه لازم به دست نمی آید. مثلاً اگر مطابق برنامه تحصیلی تان، فردا ازیک ماده درسی امتحان دارید، نمیتوانید جلوی تلویزیون بنشینید و مشغول مطالعه و یادگیری باشید.

همه کارهای انسان همینگونه است، مگر کارهایی که بصورت عادت درآمده باشند. در مرحله آموزش و یادگیری هر چیزی می بایست تمام حواس فرد متمرکز بر موضوع باشد، درغیر اینصورت یادگیری واقعی صورت نخواهد گرفت. تغذیه هم بعنوان یکی از مهمترین افعال زندگی انسان است که در طول روز چندین مرتبه تکرار می شود، در 99% موارد بصورت عادت اتفاق می افتد. عادتی که درهنگام خوردن حواس مان به امورات دیگر است، تا غذا خوردن.

ولی شما که از چنین شیوه تغذیه و عادت های نادرست زندگی تان به خطر افتاده و میخواهید روش تغذیه جدیدی را بیاموزید و جایگزین رفتارهای قدیمی بسازید، مجبورید برای مدت چندین ماه، مثل آموختن هر مهارت جدیدی در زندگی، با هوشیاری وتوجه کامل، آهسته و آرام پیش بروید تا اینکه رفتارهای آموخته شده جدید را جایگزین شیوه های قدیمی ساخته و ازخود این شیوه سالم یک عادت تغذیه ای بسازید. وقتی این شیوه سالم به عادت زندگی شما تبدیل شد، کاهش وزن دائمی و بدون برگشت، نتیجه قطعی آن خواهد بود.
پس برای اینکه بتوانید عادت های سالم تغذیه هوشیارانه را در زندگی تان بوجود آورید، از همین امروز جویدن آرام و هوشیارانه لقمه ها را شروع کنید. اما لازم است درانجام این کار شتاب بخرج ندهید، چون قرار نیست در مدت کوتاهی بذرمحصولی را که امروز می کارید، برداشت کنید. تمرین، سماجت و صبوری سه عنصر مهم در رسیدن به نتیجه هستند.

يكي ازمشخصات بي نظير برنامه كاهش وزن سامانه تغذیه هوشمند اين است كه:
شما ميتوانيد هرغذایی را که دوست دارید و دلتان میخواهد و هروقت كه گرسنه بودید، بخوريد وتا هنگاميكه ازهرلقمه خود بطور واقعی لذت می برید، به خوردن تان ادامه دهید.

لذت واقعی در تغذیه هوشیارانه یعنی:
هوشیارانه خوردن غذا یعنی اینک غذا را خوب نگاه کنید، آنرا از نزدیک بوبکشید، با دست تان آنرا لمس کنید، ودر داخل دهان باآرام جویدن مواد وترکیب آن با آنزیم های مترشحه در بزاق دهان ، مزه آنرا بچشيد و بوسيله حواس و نسوج شگفت انگيزدهان، ازلقمه خود لذت ببريد.
توضیح دادن بیشتر از این چیزی هیچ تغییر واقعی در شما بوجود نمی آورد، لطفاً همین الان با گفتن بسم الله،

امتحان کنید:
یک تکه از ماده غذایی مورد علاقه خودتانرا بردارید(مثلاً یک قاچ سیب، پرتغال، یک حبه انگور، یک عدد خرما، یک تکه کیک ، یک عدد شکلات، وغیره)، و آنرا به آرامی و با توجه رنگ و بو، طعم و مزه اش نوشان جان فرمائید.

 

بهمن ابراهیمی
 

در این مورد:

«کانال خوش اندامی و لاغری دائمی»

نام
ایمیل
پیام
حداکثر تعداد کاراکتر : 1000
کد امنیتی
متن تصویر زیر را در کادر مورد نظر وارد نمایید.
captcha
loading...
باز گشت به صفحه اصلی باز گشت به صفحه مطالب
...:::: تمامي حقوق اين سايت برای سامانه تغذیه هوشمند محفوظ می باشد ::::...
...:::: کپی برداری از مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع است ::::...
Design By: Ahmad
|||